8.6 C
Moskwa
czwartek, 19 maja, 2022

Akademia Spartaka

Akademia im. Fiodora Czerienkowa

Akademia Spartaka im. Fiodora Czerienkowa od przeszło stu lat wychowuje i szkoli zawodników dla całego pionu klubu: od drużyn reprezentujących klub w Młodzieżowej Lidze Piłki Nożnej, do głównego zespołu w Priemjer Lidze.

Akademia Spartaka posiada w swoim dorobku najwięcej sukcesów wśród rosyjskich szkółek piłkarskich. Jest wielokrotnym zwycięzcą zawodów wewnątrzpaństwowych, mistrzostw Moskwy i wydarzeń międzynarodowych.

Szkółka Spartaka co roku bierze udział w prestiżowych rozgrywkach międzynarodowych. Jej podopieczni są regularnie powoływani do juniorskich i młodzieżowych reprezentacji narodowych.

Większość absolwentów po ukończeniu procesu szkolenia kontynuuje swoją karierę piłkarską w profesjonalnych klubach rosyjskich lub zagranicznych.

Akademia im. Fiodora Czerienkowa wyróżnia się wyjątkowym osiągnięciem na rosyjskiej młodzieżowej scenie piłkarskiej: przez sześć lat (od 2014 do 2019 roku) biało-czerwoni wygrywali jeden z najważniejszych turniejów młodzieżowych w Rosji - Letnie Mistrzostwa Moskwy.

Fiodor Czerienkow

Imię Fiodora Czerienkowa, które dedykowane jest niniejszej akademii zostało nadane dzięki niemal kultowej pozycji tego piłkarza w historii Spartaka. Piłkarz ten również stawiał swoje pierwsze kroki na murawie w ramach istniejącej już szkółki. Czerienkow występował w Spartaku w latach 1977 – 1993 roku z dwuletnią przerwą na epizod w lidze francuskiej i to do niego należy rekord rozegranych meczów w moskiewskim zespole (398).

Uważany za jednego z najlepszych piłkarzy radzieckich lat 80. cieszył się dużą popularnością wśród kibiców. Zaliczany jest do grona najwybitniejszych zawodników w historii moskiewskiego Spartaka. W 1983 i 1989 otrzymał nagrodę dla najlepszego piłkarza ZSRR, przyznaną w ramach plebiscytu tygodnika Futboł.

Dzięki udanym występom w klubie szybko trafił do reprezentacji ZSRR. W 1980 zdobył brązowy medal Igrzysk Olimpijskich w Moskwie. W latach 1979-1990 rozegrał 34 mecze w drużynie Związku Radzieckiego, strzelając 12 bramek.

Po zakończeniu bogatej w sukcesy piłkarskiej kariery, Czerienkow pozostał w Spartaku i do śmierci w 2014 roku zajmował się szkoleniem młodych podopiecznych w ramach Akademii Spartaka.

Rekrutacja do Akademii Spartaka

Aby zostać przyjętym do Akademii, podstawowym wymogiem jest posiadanie rosyjskiego obywatelstwa. Klub zastrzega, iż posiadanie innego obywatelstwa wyklucza możliwość rekrutacji do Akademii. W bieżącym roku przyjmowani są tylko chłopcy urodzeni między 2004 a 2012 rokiem. W tym przypadku również wszystkie inne – młodsze oraz starsze roczniki nie mogą przystąpić do rekrutacji. Interesującym szczegółem jest ponadto fakt, że Akademia Spartaka nie posiada w swojej ofercie sekcji dla dziewcząt.

Młodsi kandydaci, urodzeni po 2012 roku mają możliwość rozpoczęcia kariery w szkołach partnerskich Spartaka, przede wszystkim w Akademii Piłkarskiej Spartak City oraz w sieci Spartak Junior.

Podstawowym i najbardziej efektywnym sposobem dołączenia do akademii jest udział w sportowej selekcji. Z reguły taki proces odbywa się kilka razy w roku. Daty naboru i wiek zawodników są ogłaszane z wyprzedzeniem na stronach internetowych klubu piłkarskiego Spartak i Akademii, a także w mediach społecznościowych. Kandydaci mają możliwość przygotować się do konkurencji, oglądając klipy wideo z selekcji udostępnione na kanale YouTube Akademii.

Akademia Spartaka dysponuje również specjalnym udogodnieniem rekrutacyjnym dla kandydatów spoza obwodu moskiewskiego. Dane kandydata mogą być przekazane do serwisu rekrutacyjnego Akademii za sprawą specjalnej aplikacji mobilnej dostępnej w App Store i Google Play.