8.6 C
Moskwa
czwartek, 19 maja, 2022
Strona głównaHistoria Spartaka Moskwa

HistoriaSpartaka

Początki Spartaka Moskwa

Spartak Moskwa jest jednym z najbardziej utytułowanych i popularnych klubów w historii rosyjskiej piłki nożnej. By dokładnie poznać historię powstania tego klubu trzeba cofnąć się do drugiej połowy XIX wieku. Wtedy to w wielu krajach słowiańskich zaczynają powstawać towarzystwa sportowe “Sokół”, których celem jest rozwój sprawności fizycznej i duchowej młodzieży.

Na początku w ramach towarzystwa prowadzone są sekcje różnych dyscyplin sportowych ale już w 1897 roku w Imperium Rosyjskim moskiewskie gazety piszą o wzroście popularności gry jaką jest piłka nożna.

Po rewolucji październikowej wielu członków “Sokoła” zostało aresztowanych z powodów politycznych i tym samym drużyna piłkarska o tej samej nazwie została przemianowana na Московский Кружок Спорта (pl. Moskiewskie Koło Sportowe).

Spartak w Rosji w trakcie II Wojny Światowej

Dzięki takiemu działaniu drużyna nie podzieliła losów większości klubów powstałych przed rewolucją, które obecna władza sowiecka uznała za “burżuazyjne”.

Ligowe rozgrywki jak i działalność klubu zostaje przerwana przez wybuch II Wojny Światowej, wielu zawodników Spartaka jak i innych radzieckich drużyn trafia na front. W 1922 roku następuje kolejna zmiana nazwy i od tego momentu drużyna nazywa się Krasnaja Priesnia (Priesnia jest jedną z dzielnic Moskwy). Nowa nazwa klubu jednak nie przetrwa długo, już w 1926 roku pojawia się nowy sponsor i wybudowany zostaje nowy stadion. Krasnaja Priesnia zmienia nazwę na Piszczewiki. W 1934 roku były kapitan reprezentacji ZSRR - Nikolaj Starostin zostaje zatrudniony wraz ze swoimi braćmi w celu budowy silnej drużyny piłkarskiej. Starostin proponuje zmianę nazwy na “Spartak”, na cześć rzymskiego gladiatora, który stał się symbolem walki o wolność. Propozycja zostaje zaakceptowana i 14 listopada 1934 roku klub przyjmuje nazwę Spartak Moskwa. Na pierwszego trenera drużyny został mianowany czechosłowak Antoni Fivebr. W następnych latach Spartakowi udaje się 3 razy wywalczyć tytuł mistrza rozgrywek ligowych. Zostają mistrzami w 1936, 1938 i 1939 roku.

Odbudowa sportu w Związku Radzieckim

W czasie trwania wojny Spartakowi udaje się jedynie wziąć udział w mistrzostwach Moskwy, w których to zajmują pierwsze miejsce w 1942 roku. Po zakończeniu II Wojny Światowej następuje powolna odbudowa sportu w Związku Radzieckim, wiele drużyn w tym moskiewski Spartak od nowa kompletują swoje składy. Lata 50 to bezsprzeczna dominacja Spartaka i Dynamo w najwyższej klasie rozgrywkowej. Spartak zostaje mistrzem w latach: 1952, 1953, 1956, 1958. Także w latach 60 zdobywają dwukrotnie mistrzostwo ligi, w 1962 i w 1969 roku.

Następna dekada nie przynosi jednak kibicom Spartaka kolejnych sukcesów. Z sezonu na sezon moskiewska drużyna odnotowuje coraz to gorsze wyniki i finalnie w 1976 roku spada do niższej klasy rozgrywkowej. Po zmianie trenera Spartak powraca do Premjer-ligi i dzięki dobrej grze zdobywa mistrzostwo kraju w roku 1979. Lata 80 przynoszą następne dwa tytuły mistrza kraju a także występy na arenie międzynarodowej. W 1989 roku moskwiczanie zostają ostatnim w historii mistrzem Związku Radzieckiego. Lata 90 to też sukcesy w pucharze mistrzów UEFA. Spartak dochodzi do półfinału rozgrywek eliminując wcześniej takie potęgi jak Napoli czy Real Madryt. Niestety ulega w końcu francuskiemu Olimpique Marsylia i odpada z rozgrywek.

Rozpad Związku Radzieckiego

Po rozpadzie Związku Radzieckiego nowym trenerem a później także prezydentem klubu zostaje Oleg Romancew. Pod jego wodzą moskiewski Spartak dominuje ligę i zdobywa kolejne 9 tytułów mistrza Rosji. Pozycję Spartaka umacniają także, regularne występy w Lidze Mistrzów przynosząc dodatkowy zysk finansowy dla klubu. “Złota era” Romancewa kończy w 2003 roku kiedy to klub popada w kłopoty finansowe i zostaje sprzedany biznesmenowi Andriejowi Czerwiczence. Nowy właściciel wykorzystuje jednak klub do prania brudnych pieniędzy i w 2004 decyduje się na sprzedaż klubu.

Od tego momentu następuje stabilizacja finansowa drużny i powrót do czołówki rosyjskiej Premjer-ligi. W sezonie 2016/2017 Spartak zdobywa swój ostatni dotychczasowy mistrzowski tytuł. Podsumowując, Spartak Moskwa w swojej długoletniej historii był 12-krotnym mistrzem ZSRR, 10-krotnym zdobywcą Pucharu Związku Radzieckiego. Nadal pozostaje także najbardziej utytułowanym klubem w historii rozgrywek Premjer-Ligi, która to wystartowała w 1992 roku. Od tego czasu Spartak zdobył 10 razy mistrzostwo, 6 razy był wicemistrzem Rosji i 3 razy zajął ostatnie miejsce na podium krajowych rozgrywek.