8.6 C
Moskwa
czwartek, 19 maja, 2022

Kibice Spartaka

Spartak Moskwa posiada najprawdopodobniej najliczniejszą rzeszę fanów wśród wszystkich klubów w całej Rosji. Drużynie ze stolicy kraju kibicują nie tylko moskwiczanie, ale także mieszkańcy podmoskiewskich miejscowości. Fanatyków Spartaka możemy także spotkać w oddalonych wiele kilometrów od Moskwy obwodach Rosji.

Zdjęcie: https://ultras.fandom.com/wiki/Спартак_Москва

Zdjęcie: https://ultras.fandom.com/wiki/Спартак_Москва

Pierwsze ruchy kibicowskie Spartaka

Początki ruchu kibicowskiego na Spartaku Moskwa sięgają początku lat 70. XX wieku, kiedy to pierwsi kibice zaczęli się grupować i prowadzić doping na stadionie. Z biegiem czasu grupa ta powiększała się, powstawały nowe przyśpiewki itp. Na początku radziecka milicja nie wiedziała jak traktować rosnącą grupę kibiców i na początku lat 80. fanatycy Spartaka spotykali się z próbami zabierania im szalików i flag w barwach przez służby porządkowe na stadionie. Mimo to ruch kibicowski zawiązany na Spartaku rósł w siłę do początku lat 90. kiedy to rozpoczął się rozpad ZSRR. Wtedy to można było zaobserwować chwilowe osłabienie frekwencji na stadionach w całym kraju spowodowane trudną sytuacją ekonomiczną obywateli nowo powstałego państwa jakim była Federacja Rosyjska.

Gladiators Firm 96' i The Mad Butchers

Mimo to w połowie lat 90. wśród fanatyków moskiewskiego Spartaka zaczynają zawiązywać się grupy kibicowskiego takie jak: Gladiators Firm ‘96 czy The Mad Butchers. W tym czasie na wielu meczach w Rosji miejsce mają pierwsze starcia między fanatykami obcych drużyn, nad którymi próbuje zapanować milicja. Kończy się to często walkami kibiców z milicją na stadionie lub ulicach w pobliżu obiektów sportowych w dniu meczu. Kolejne lata przynoszą narodziny nowych grup i rozpady już istniejących. Ruch kibicowski na Spartaku przybiera to coraz bardziej zorganizowaną formę.

Zdjęcie: https://ru.wikipedia.org/wiki/Fratria

Fratria

Kluczową datą dla fanatyków czerwono-białych staje się 28.10.2005. W tym dniu została założona grupa Fratria. Od tego momentu do dnia dzisiejszego to ona jest odpowiedzialna za organizację “życia kibicowskiego” związanego z meczami domowymi jak i spotkaniami wyjazdowymi, na które to grupa prowadzi zapisy i organizuje transport. Od sezonu 2014/15 kiedy to nastąpiło otwarcie nowego stadionu Spartaka Moskwa najbardziej fanatyczni kibice zasiadają na trybunie północnej (ros. Север). To z niej na każdym spotkaniu prowadzony jest doping w asyście bębna, a także prezentowane są oprawy składające się ze znanych nam z polskich stadionów sektorówke rozciąganych na trybunie bądź co często ma miejsce podwieszanych od dachu stadionu. W tym miejscu warto skupić się na grupie Ultra Spartak (ros. Ультра Спартак), która przygotowuje wyżej wspomniane oprawy, często w asyście takiej pirotechniki jak race, ognie wrocławskie, świece dymne czy stroboskopy.

Flagi na trybunach

Warto wspomnieć o oflagowaniu sektora na meczach Spartak, polski kibic z pewnością zwróci uwagę, na dosyć małą liczbę flag wywieszanych na meczach domowych. Dla rosyjskiego ruchu kibicowskiego charakterystyczne stało się wywieszanie jedynie paru głównych flag w tym tych reprezentujących największe i najbardziej zasłużone grupy kibicowskie. Natomiast na meczach wyjazdowych możemy zauważyć bardzo dużą ilość małych flag tzw. wizytówek, najczęściej powieszonych po zewnętrznej stronie klatki, co np na polskich stadionach jest rzadkością.

Zdjęcie: https://ru.wikipedia.org/wiki/Fratria

Zdjęcie: https://ru.wikipedia.org/wiki/Fratria
Oprawa podczas derbu z CSKA “Wierny barwom, wierny tradycjom!

Zgody i kosy Spartaka Moskwa

Temat zgód i kos nie jest niczym obcym dla rosyjskiej sceny kibicowskiej. Tym samym, Spartak jako jedna z czołowych ekip w kraju jest w konflikcie z innymi wieloma grupami kibicowskimi w Rosji. Do największych kos czerwono-białych należy z pewnością CSKA Moskwa, normalnym zjawiskiem są oprawy jak i gadżety z motywami anty-CSKA. Do innych kos ekipy Spartaka możemy zaliczyć kolejne moskiewskie drużyny czyli Dinamo i Lokomotiv. Kolejną znienawidzoną drużynę jest Zenit z Sankt-Petersburga. Natomiast fanatyków Spartaka łączą przyjacielskie relacje z kibicami Torpedo Moskwa - jest to jedyna rosyjska zgoda Spartaka. Warto zaznaczyć, że od wielu lat kibiców Spartaka łączy przyjaźń z drużyną ze stolicy Serbii - Crveną Zvezdą Belgrad. Na “młynie” Spartaka często pojawiają się barwy przyjaciół z Belgradu czy transparenty w języku Serbskim odnoszące się do wydarzeń z historii czy polityki, w tym dobrze znane polskim kibicom hasło: Kosove je Srbija(pol. Kosowo jest serbskie/należy do Serbii).

Lech Poznań i Spartak

W tym miejscu trzeba zaznaczyć także, że fanatyków moskiewskiego Spartaka łączą dobre relacji z ekipą poznańskiego Lecha. Wielokrotnie mogliśmy widzieć flagi Spartaka powieszone w Kotle na stadionie w Poznaniu, czy płótna Lechitów na sektorze Spartaka podczasów meczów domowych jak i wyjazdowych spotkań w europejskich pucharach.

Zdjęcie: https://m.facebook.com/StadionowiOprawcy.net/photos/a.474537052630164/4344241282326