8.6 C
Moskwa
czwartek, 19 maja, 2022

O co chodzi z Fan ID? Ciąg dalszy bojkotu kibiców

Ostatnie tygodnie w świecie kibicowskim w Rosji są zdominowane przez Fan ID. Ustawa podpisana przez Vladimira Putina budzi spore niezadowolenie pośród tifosi.

Czym jest Fan ID? Co podpisał Vladimir Putin?

Prezydent Rosji Vladimir Putin podpisał ustawę o wprowadzeniu Fan-ID – dokumentu, który od czerwca ma być wymagany dla uczestników niektórych wydarzeń sportowych w Rosji. Ustawa została przyjęta przez niższą i wyższą izbę parlamentu.

Oficjalna rosyjska agencja prasowa TASS tłumaczy, że gabinet ministrów musi jeszcze dojść do porozumienia, które wydarzenia zostaną objęte systemem Fan-ID. Mimo to, już teraz ustawa budzi bardzo duże wątpliwości w lokalnych społecznościach. Fan-ID ma być wymagane do wchodzenia na mecze RPL.

rojekt ustawy wprowadza pojęcie „spersonalizowanej karty obecności w sporcie”, czyli dokumentu elektronicznego służącego do identyfikacji widza, uczestnika lub organizatora turnieju.

Jest to konieczne dla „zapewnienia bezpieczeństwa państwa, bezpieczeństwa i porządku publicznego” – czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Wniosek o wydanie paszportu kibica będzie można złożyć za pośrednictwem portalu usług publicznych. Osoby, które otrzymają odmowę z tego czy innego powodu, nie wejdą na stadion.

Projekt ustawy miał swoje drugie czytanie w Dumie Państwowej tuż po skandalu związanym z masowym aresztowaniem kibiców na stadionie CSKA. W odpowiedzi na działania policji, fani zorganizowali protesty i wyrazili swój sprzeciw wobec ustawy.

Odmowa wydania karty Fan-ID dla części fanów

Podstawą do odmowy wydania Identyfikatora Kibica może być informacja, że kibic lub uczestnik turnieju naruszył wcześniej porządek publiczny podczas imprezy sportowej, w tym poza granicami Rosji, a także informacja „o zamiarze popełnienia odpowiednich czynów zabronionych„.

Wygoda dla turystów i fanów z całego świata…

„Fan ID jest częścią systemu identyfikacji kibiców piłkarskich. Wraz z biletem wstępu, FAN-ID zapewnia wszystkim widzom wygodną i szybką przepustkę na stadion” – czytamy w opisie na stronie Ministerstwa Rozwoju Cyfrowego i Komunikacji Rosji.

Pod takim szyldem możemy spotkać promocje tej ustawy. Jej celem ma być ułatwienie podróżowania po Rosji kibiców, którzy przybywają do kraju na imprezy sportowe. System został wypróbowany podczas Mistrzostw Świata w 2018 roku i w trakcie Euro 2020 (mecze w Sankt Petersburgu).
W listopadzie zeszłego roku Aleksiej Sorokin (przewodniczący komitetu organizacyjnego) ogłosił, że Fan-ID zostanie wykorzystane także podczas finału Ligii Mistrzów 2022, który odbędzie się również w Sankt Petersburgu.

Dzięki Fan-ID będzie można wjechać na terytorium Rosji bez posiadania wizy oraz na bezpłatne korzystanie z transportu publicznego.

Rosja próbuje tymi działaniami łatać swoją poszarpaną w świecie sportu opinię. Przypomnijmy, że zgodnie z decyzją Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu, Rosja nie może organizować większych zawodów sportowych do grudnia 2022 roku. Jest to efekt sankcji nałożonych po aferze antydopingowej, kiedy to okazało się, że dane w moskiewskim laboratorium zostały zmanipulowane.

Mimo powyższego Rosja będzie organizować Mistrzostwa Świata w siatkówce mężczyzn w sierpniu i wrześniu – WADA (Światowa Agencja Antydopingowa) przyznała, że niemożliwe będzie przeniesienie imprezy do innego kraju.

Stanowisko Spartaka

Jesteśmy zjednoczeni w naszym stanowisku – nie zgadzamy się na narzucone zasady, paszporty, identyfikatory i prawo FAN ID.

Ogłaszamy naszą decyzję o bojkocie meczów RPL, Pucharu Rosji w piłce nożnej oraz krajowych rozgrywek Pucharu Europy i odmawiamy udziału w innych zawodach, w których będzie obowiązywał system identyfikacji kibiców.

Nasz bojkot rozpoczyna się w tym momencie i będzie trwał do czasu całkowitego uchylenia ustawy. Bojkot dotyczy wszystkich stowarzyszeń kibiców, organizacji i grup, które identyfikują się ze Spartakiem: Moskwa, Rosja, WNP i cały świat!

Żadne prawo, żaden dokument, żaden urzędnik nie może pozbawić kibica jego świętego prawa: bycia blisko swojego klubu, bycia częścią jego historii, by uważać stadion i sektor za dom, by otwarcie wyrażać swoje emocje i opinie!

Wspieranie naszej drużyny było, jest i zawsze będzie w naszej krwi i ideologii! Przez cały czas, pomimo wyników, ograniczeń, presji ze strony organów ścigania i innych okoliczności, staliśmy po stronie Spartaka. Jednak obecna sytuacja i represyjne innowacje nie pozostawiają nam możliwości podjęcia innej decyzji niż ta – trudna, ale wyważona i jedyna słuszna w obecnej sytuacji.

Opuszczając trybuny, nie przestaniemy wspierać Spartaka na pozostałe dostępne nam sposoby, zastrzegamy sobie prawo do obecności na meczach drużyn reprezentujących nasze wielkie imię w tych dyscyplinach i ligach, do których nie dotarła jeszcze karząca cyfrowa pałka „prawa” i „porządku”.

Emocje w sektorze, przepełniony ryk stadionu i dziesiątki tysięcy serc bijących zgodnie zawsze były dla nas najważniejszą częścią życia! Świadomie rezygnujemy z czegoś, co było nam drogie, mając na uwadze jeden jedyny cel: obronę praw każdej osoby, która uważa się za kibica!

Tak więc nasze stanowisko zostało przedstawione. Każdy, kto identyfikuje się z piłką nożną, musi dokonać wyboru.

System nie zatrzyma się – pozbywając się kibiców i oczyszczając aktywne sektory z „niechcianych” sympatyków, jego mechanizm bezwzględnie ruszy w nowym kierunku. Ustawa mająca zapewnić „komfortowe i bezpieczne środowisko piłkarskie” nie tylko zniszczy istotę fanatyzmu i jego emocje, ale także cynicznie, bez wyjaśnienia i z naruszeniem zasady domniemania niewinności rozprawi się z każdym, kto nie pasuje do dyktowanych przez nią reguł – zwykłymi kibicami, gośćmi „sektorów rodzinnych” i loży VIP.

Oświadczamy, że każdy, kto zdecyduje się zignorować zadeklarowane stanowisko i pozostanie na stadionie, nie będzie już mógł z honorem i godnością spojrzeć w oczy tysiącom kibiców! Każdy, bez względu na swój status i regalia, kto przekroczy próg stadionu w momencie naszego bojkotu, natychmiast przestanie być częścią wielkiego ruchu Spartaka i opuści nasze szeregi na zawsze!

STADION TO NIE WIĘZIENIE! PIŁKA NOŻNA JEST DLA KIBICÓW!

Kibice Rostowa także wyrazili swoje poparcie dla protestu

„Uważamy, że wprowadzenie tego środka nie poprawiłoby bezpieczeństwa i komfortu widzów, a byłoby jedynie kolejnym narzędziem do już i tak powszechnej i nadmiernej kontroli. Naszym zdaniem to odsiewanie „niewłaściwych” kibiców ma na celu wykorzenienie zorganizowanej i kolorowej fety i uczynienie z imprez sportowych cichego teatru.”

Kibice Zenitu o Fan ID – Ландскрона:

„Ustawa w ogóle nie definiuje, czym należy potwierdzić „zagrożenie dla społeczeństwa”, nie wiadomo, jakimi kryteriami można się posłużyć, by obiektywnie ocenić stopień zagrożenia danej osoby i udowodnić, że przestała ona być zagrożeniem dla społeczeństwa.”

„Jeszcze bardziej absurdalnie wygląda odmowa wydania paszportu kibica z powodu istnienia informacji o zamiarze popełnienia przestępstwa przez obywatela”.

„Ważne jest, że mówimy o zamiarze – nie o przygotowaniu do popełnienia przestępstwa, ale po prostu o zamiarze popełnienia przestępstwa. Nigdy wcześniej we współczesnej historii Rosji nie można było ograniczyć praw obywatela tylko z powodu zamiaru popełnienia przestępstwa.”

„To paradoksalne, że osoba nie może być ścigana na mocy prawa za zamiar popełnienia morderstwa, ale może być ścigana za to, że zamierzała przeklinać na meczu piłkarskim
.”

Różne opinie o Fan-ID

Sama idea Fan ID jest postrzegana niejednoznacznie w środowisku sportowym. Dziennikarz i Wasilij Utkin twierdzi, że największy problem z kartą kibica polega na tym, że jej wprowadzenie uniemożliwia spontaniczne wyjście na mecz.

„Mamy w naszych miastach pięć drużyn, które ludzie z innych części świata chętnie by przyjechali i obejrzeli. Wielu ludzi chciałoby kiedyś trafić na przykład na Spartaka, ale jeśli trzeba będzie ubiegać się o specjalny dokument dla całej rodziny…” – powiedział cytowany przez Sports.ru. – „…jest to bardzo poważny problem.”

Inną retorykę obrał Aleksander Dyukov, prezes Rosyjskiego Związku Piłki Nożnej. Uważa on, że wprowadzenie Fan ID może przynieść kibicom dodatkowe korzyści i udogodnienia.

„Zadaniem jest stworzenie przystępnego i komfortowego środowiska dla kibiców. Nie ma próby zwiększenia ciśnienia przede wszystkim w środowisku kibiców. Doskonale widzimy, że ma miejsce masowa cyfryzacja różnych obszarów. Projekt jest zgodny z tym celem. Czy będzie to obciążenie dla kibiców? Nie chcielibyśmy tego” – Dyukow dla gazety „Championship”.

Najbardziej zagorzali przeciwnicy pomysłu wprowadzenia Fan-ID są oburzeni i ostrzegają, że frekwencja na stadionach gwałtownie spadnie, jeśli ustawa zostanie uchwalona.

Dmitrij Świszczew, szef komisji sportowej Dumy, powiedział, że ustawa nie wpłynie na obłożenie aren sportowych. „Wielu ludzi chce pójść na stadion z rodzinami, ale nie chcą narażać ich na niebezpieczeństwo lub być świadkami szalejących chuliganów” – powiedział agencji RIA Novosti. – „Dodatkowe środki bezpieczeństwa nie spowodowały jeszcze żadnych niedogodności dla nikogo.”

Powiązane wpisy

Nowy herb Spartaka!

Dzisiaj za pomocą mediów społecznościowych Spartak Moskwa zaprezentował nowy herb z okazji przypadającej w tym...

Spartak pierwszą rosyjską drużyną z Socios Fan Token

Współpraca z Socios Największa na świecie platforma block chain od 26 stycznia stała się sponsorem Spartaka....

Rosyjskie media o zatrudnieniu Michniewicza

Sporo rosyjskich mediów zostało pobudzonych po wczorajszej decyzji PZPN. Czesław Michniewicz jest osobą kojarzoną pośród...

Podsumowanie transferów Spartaka w zimowym okienku!

Transfer Ponce do Elche 31 stycznia Spartak poinformował o porozumieniu pomiędzy Elche, Spartakiem, a argentyńskim napastnikiem...

Najnowsze wpisy

Nowy herb Spartaka!

Dzisiaj za pomocą mediów społecznościowych Spartak Moskwa zaprezentował nowy herb z okazji przypadającej w tym...

O co chodzi z Fan ID? Ciąg dalszy bojkotu kibiców

Ostatnie tygodnie w świecie kibicowskim w Rosji są zdominowane przez Fan ID. Ustawa podpisana przez...

Spartak pierwszą rosyjską drużyną z Socios Fan Token

Współpraca z Socios Największa na świecie platforma block chain od 26 stycznia stała się sponsorem Spartaka....

Rosyjskie media o zatrudnieniu Michniewicza

Sporo rosyjskich mediów zostało pobudzonych po wczorajszej decyzji PZPN. Czesław Michniewicz jest osobą kojarzoną pośród...

Reklama

Udostępnij ten wpis

Bądź na bieżąco ze Spartakiem

Najpopularniejsze

Nowy herb Spartaka!

Dzisiaj za pomocą mediów społecznościowych Spartak Moskwa zaprezentował nowy herb z okazji przypadającej w tym...

Trzecia rocznica śmierci Aleksieja Paramonowa.

Dokładnie trzy lata temu umarł Aleksiej Paramonow, wybitny piłkarz Spartaka Moskwa. W drużynie ze stolicy...

Spartak podejmuje Soczi.

Już dzisiaj o godzinie 17.30 czasu polskiego Spartak Moskwa rozegra  domowy mecz w 6. kolejce...

Następny mecz Spartaka

Ostatni mecz Spartaka