8.6 C
Moskwa
czwartek, 19 maja, 2022

OtkrytijeAriena

Historia stadionu

Przez większość czasu Spartak nie posiadał swojego stadionu i mecze rozgrywał na innych obiektach sportowych w Moskwie. Głównie były to moskiewskie Łużniki a także stadion Lokomotiwu. Kamień węgielny tego obiektu został wmurowany 2 czerwca 2007 roku., lecz sama budowa została kilkukrotnie opóźniona między innymi przez nieścisłości administracyjne, problemy lokalizacyjne i światowy kryzys finansowy, który wydarzył się w ówczesnym czasie. Finalnie w 2010 roku rozpoczyna się budowa stadionu, finansuje ją Leonid Fiedun. Ten rosyjski bizmesmen jest wiceprezesem drugiego pod względem wielkości przedsiębiorstwa naftowego w Rosji “Łukoil”, jest także głównym akcjonariuszem Spartaka Moskwa. W 2013 roku oficjalnie zostaje ogłoszona umowa sponsorka między klubem a bankiem “Otkritie” według, której stadion będzie nazywał się “Otkrytije Ariena”. Dzięki takiemu rozwiązaniu klub otrzyma od sponsora około 40 milionów dolarów.

Dane - Otkrytije Ariena

45 360
Pojemność stadionu
05.09.2014
Data otwarcia
IV
Kategoria UEFA

3

3 Największy stadion
w Rosji

Otkrytije Ariena - otwarcie

5 września 2014 roku miejsca ma mecz otwarcia “Otkrytije Ariena”. Spartak Moskwa remisuje 1-1 z Crvena zvezda. Wybór klubu ze stolicy Serbii nie jest przypadkowy, kibiców Spartaka i Zvezdy łączę od dawna przyjacielskie relacje o czym można przeczytać więcej w zakładce “Kibice”. Pojemność samego stadionu to 44 tysiące miejsc siedzących, a wymiary boiska wynoszą 105 x 68 metrów. Cały kompleks oprócz samego stadionu obejmuje także halę i ośrodki treningowe. Wartym odnotowania jest pomnik znajdujący się blisko płyty boiska przy trybunie północnej. Przedstawia on czterech braci Starostinów, którzy na stałe zapisali się w historii moskiewskiego klubu. Nie jest to jedynym pomnik na terenie stadionu. Przed samym obiektem znaleźć można, ponadto umiejscowiony na cokole 24,5 metrowy pomnik gladiatora - Spartakusa, od którego imienia klub zyskał swoją nazwę.

Infrastruktura stadionu

Infrastruktura stadionu wyposażona jest w szereg udogodnień, takich jak liczne pomieszczenia dla obsługi, punkt rejestracji dla dzieci czy biuro rzeczy znalezionych. Dla osób z niepełnosprawnościami przeznaczone są dwa sektory, które dysponują 50 miejscami siędzacymi każdy. Ponadto stadion wyposażony jest w specjalne rampy i udogodnienia dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Te oraz szereg innych innowacji sprawiły, że w 2018 roku stadion Spartaka wygrał plebiscyt na najlepszy stadion Federacji Rosyjskiej.Dokładny adres “Otkrytije Arien” to Wołokolamskoje Szasse 69, 14 kilometrów od centrum Moskwy, w dzielnicy Tuszyno. Na stadion możemy dostać się za pomocą metra wysiadając na stacji o nazwie “Spartak”. Z tego miejsca dojście na stadion pieszo zajmuje jedynie 5 minut. Stadion posiada także 7500 miejsc parkingowych przeznaczonych dla kibiców, którzy zdecydują się przyjechać autem na mecz.

Muzeum Otkrytije Ariena Spartak

Warto zaznaczyć, że na stadionie znajduje się także klubowe muzeum, gdzie możemy obejrzeć historyczne stroje moskiewskiej drużyny czy zdobyte trofea. Klub organizuje też zwiedzanie stadionu w cenie 800 rubli(dorośli) i 500 rubli(dzieci). Dzięki temu mamy możliwość wejścia na murawę, obejrzenia szatni drużyny czy chociażby pomieszczenia w jakim odbywają się konferencje prasowe. Polskiemu kibicowi stadion Spartaka Moskwa z pewnością kojarzyć się będzie z Mistrzostwami Świata 2018, które to odbywały się w Rosji. To właśnie na tym stadionie reprezentacja Polski rozegrała swój mecz w fazie grupowej ulegając 1-2 reprezentacji Senegalu.